fbpx

Welcome to fall season 2019!

All of the visible classes are confirmed and ready for registrations! We'll update the rest of the classes as soon as we receive confirmations from the schools. Danceteam season 2019-2020 starts on Monday 19.8.

use promo code  “summer2019”  and get 10% off from weekly class prices during August!

Normally priced classes are marked with orange. You can find the prices here. 

Free and supported classes with yellow.

click the class name for more info and registration

MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
12.00
Rekola Breakdance 1
7-9 years, beginner
12.00
13.00
Harri Mäkinen (Rekola School)
13.00
A.Kivi Fundance (FREE by Walter Ry)
7-9 years, beginner
13.15
14.00
Sikujua Mponda (Aleksis Kivi Comprehensive School)
SVK Fundance
7-9 years, beginner
13.30
14.15
Ella Enqvist (Suomalais-Venäläinen koulu)

SVK Kids Street
10-12 years, beginner
14.15
15.15
Ella Enqvist (Suomalais-Venäläinen koulu)
Rekola Breakdance 2
10+ years, beginner/intermediate
13.00
14.00
Harri Mäkinen (Rekola School)
14.00
Ruoholahti Fundance
7-9 years, beginner
14.15
15.00
Gerli Ridal
Ruoholahti FundanceRuoholahti Primary School, Santakatu 6, Helsinki
A.Kivi Kids Street (FREE by Walter Ry)
10-12 years, beginner
14.00
15.00
Sikujua Mponda (Aleksis Kivi Comprehensive School)

Saunalahti Fundance
7-9 years, beginner
14.15
15.00
Gerli Ridal (Saunalahti School)
Haaga Fundance
7-9 years, beginner
14.15
15.00
Gerli Ridal (Haagan peruskoulu)
15.00
Ruoholahti Kids Show
10-12 years, beginner
15.00
16.00
Gerli Ridal
Ruoholahti Kids ShowRuoholahti Primary School, Santakatu 6, Helsinki

Steiner Fundance
7-9 years, beginner
15.15
16.00
(Helsinki Rudolf Steiner School)
Saunalahti Kids Show
10-12 years, beginner
15.00
16.00
Gerli Ridal (Saunalahti School)

Porolahti Fundance
7-9 years, beginner
15.15
16.00
Johanna Jimeno (Satumaanpolku 2)
A.Kivi Street Dance (FREE by Walter Ry)
12-16 years, beginner/intermediate
15.00
16.00
Godwin Otieno (Aleksis Kivi Comprehensive School)

Haaga Kids Show
10-12 years, beginner
15.00
16.00
Gerli Ridal (Haagan peruskoulu)

Vesala Street Dance
13+, beginner/intermediate
15.00
16.00
Ronja Jansson (Vesalan peruskoulu)
16.00
Merirasti Kids Street (FREE by Walter Ry)
7-12 years, beginner
16.00
17.00
Anna Afanasyeva (Nuorisotalo Merirasti)

Steiner Kids Street
10-12 years, beginner
16.00
17.00
Gody (Helsinki Rudolf Steiner School)
Porolahti Kids Street
10-12 years, beginner
16.00
17.00
Johanna Jimeno (Satumaanpolku 2)

Street Advanced (FREE for KSYK students)
12-16, 16+ and 20+ years, intermediate/advanced
16.30
18.00
Godwin Otieno (Kulosaari Secondary School)

Hip Hop Small Group
For competition team members only
17.00
18.00
Independent/Julia Nurmio (Cultural Center Sähinä)
Pitsku Street Dance (FREE by Walter Ry)
10-14 years, beginner
16.00
17.00
Anna Häkkinen (Pitäjänmäki Youth Centre)

KSYK Hip Hop (FREE for KSYK students)
12-16 and 16+ years, beginner
16.30
17.30
Godwin Otieno (Kulosaari Secondary School)

Popping & Waacking
13+, beginner / intermediate
17.00
18.00
Ronja Jansson and Emmi Mikkilä (cultural centre Sähinä)
17.00
Merirasti Hip Hop (FREE by Walter Ry)
13+ years, beginner/intermediate
17.00
18.00
Anna Afanasyeva (Nuorisotalo Merirasti)

Steiner Hip Hop
13+ years, intermediate
17.00
18.00
Gody (Helsinki Rudolf Steiner School)

Urban Contemporary
16+, intermediate / advanced
17.00
18.30
Julia Nurmio (cultural centre Sähinä)

Street Dance Masterclass
13+, advanced
18.30
20.00
Julia Nurmio (cultural center Sähinä)
Street Showcase
For competition team members only
17.00
18.30
Julia Nurmio/Henna Räsänen (Cultural Center Sähinä)

Commercial
16+, beginner / intermediate
18.30
19.30
Sikujua Mponda (cultural centre Sähinä)

Performing Arts Small Group
For competition team members only
19.00
20.30
Julia Nurmio/Henna Räsänen (Jätkäsaaren peruskoulu)
Show Dance (FREE for KSYK students)
13+ years, beginner/intermediate
17.00
18.00
Janina Taurinen (Kulosaari Secondary School)
18.00
Adults Street Dance
20+, beginner / intermediate
18.00
19.00
Linda Uusihakala (cultural centre Sähinä)
Adults Show Dance
20+, beginner / intermediate
18.00
19.00
Heidi Laakso (cultural centre Sähinä)
Contemporary (FREE for KSYK students)
13+ years, beginner/intermediate
18.00
19.00
Janina Taurinen (Kulosaari Secondary School)
19.00
Reggaeton
16+, beginner / intermediate
19.00
20.00
Maria Lehto (cultural centre Sähinä)
Street Jazz (FREE for KSYK students)
13+ years, intermediate
19.45
21.00
Linda Uusihakala (Kulosaari Secondary School)
Juniors Hip Hop Small Group
only for competition team members
19.00
20.30
Linda Uusihakala and Julia Nurmio (Kulosaari Secondary School)
20.00
MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
13.00
Rekola Breakdance 2
10+ years, beginner/intermediate
13.00
14.00
Harri Mäkinen (Rekola School)
14.00
15.00
A.Kivi Street Dance (FREE by Walter Ry)
12-16 years, beginner/intermediate
15.00
16.00
Godwin Otieno (Aleksis Kivi Comprehensive School)

Vesala Street Dance
13+, beginner/intermediate
15.00
16.00
Ronja Jansson (Vesalan peruskoulu)
16.00
Street Advanced (FREE for KSYK students)
12-16, 16+ and 20+ years, intermediate/advanced
16.30
18.00
Godwin Otieno (Kulosaari Secondary School)
Pitsku Street Dance (FREE by Walter Ry)
10-14 years, beginner
16.00
17.00
Anna Häkkinen (Pitäjänmäki Youth Centre)

KSYK Hip Hop (FREE for KSYK students)
12-16 and 16+ years, beginner
16.30
17.30
Godwin Otieno (Kulosaari Secondary School)

Popping & Waacking
13+, beginner / intermediate
17.00
18.00
Ronja Jansson and Emmi Mikkilä (cultural centre Sähinä)
17.00
Merirasti Hip Hop (FREE by Walter Ry)
13+ years, beginner/intermediate
17.00
18.00
Anna Afanasyeva (Nuorisotalo Merirasti)

Steiner Hip Hop
13+ years, intermediate
17.00
18.00
Gody (Helsinki Rudolf Steiner School)
Show Dance (FREE for KSYK students)
13+ years, beginner/intermediate
17.00
18.00
Janina Taurinen (Kulosaari Secondary School)
18.00
Street Dance Masterclass
13+, advanced
18.30
20.00
Julia Nurmio (cultural center Sähinä)
Contemporary (FREE for KSYK students)
13+ years, beginner/intermediate
18.00
19.00
Janina Taurinen (Kulosaari Secondary School)
19.00
Street Jazz (FREE for KSYK students)
13+ years, intermediate
19.45
21.00
Linda Uusihakala (Kulosaari Secondary School)
Juniors Hip Hop Small Group
only for competition team members
19.00
20.30
Linda Uusihakala and Julia Nurmio (Kulosaari Secondary School)
20.00
MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
13.00
Rekola Breakdance 2
10+ years, beginner/intermediate
13.00
14.00
Harri Mäkinen (Rekola School)
14.00
15.00
Vesala Street Dance
13+, beginner/intermediate
15.00
16.00
Ronja Jansson (Vesalan peruskoulu)
16.00
Street Advanced (FREE for KSYK students)
12-16, 16+ and 20+ years, intermediate/advanced
16.30
18.00
Godwin Otieno (Kulosaari Secondary School)

Hip Hop Small Group
For competition team members only
17.00
18.00
Independent/Julia Nurmio (Cultural Center Sähinä)
KSYK Hip Hop (FREE for KSYK students)
12-16 and 16+ years, beginner
16.30
17.30
Godwin Otieno (Kulosaari Secondary School)

Popping & Waacking
13+, beginner / intermediate
17.00
18.00
Ronja Jansson and Emmi Mikkilä (cultural centre Sähinä)
17.00
Merirasti Hip Hop (FREE by Walter Ry)
13+ years, beginner/intermediate
17.00
18.00
Anna Afanasyeva (Nuorisotalo Merirasti)

Steiner Hip Hop
13+ years, intermediate
17.00
18.00
Gody (Helsinki Rudolf Steiner School)

Urban Contemporary
16+, intermediate / advanced
17.00
18.30
Julia Nurmio (cultural centre Sähinä)

Street Dance Masterclass
13+, advanced
18.30
20.00
Julia Nurmio (cultural center Sähinä)
Street Showcase
For competition team members only
17.00
18.30
Julia Nurmio/Henna Räsänen (Cultural Center Sähinä)

Commercial
16+, beginner / intermediate
18.30
19.30
Sikujua Mponda (cultural centre Sähinä)

Performing Arts Small Group
For competition team members only
19.00
20.30
Julia Nurmio/Henna Räsänen (Jätkäsaaren peruskoulu)
Show Dance (FREE for KSYK students)
13+ years, beginner/intermediate
17.00
18.00
Janina Taurinen (Kulosaari Secondary School)
18.00
Contemporary (FREE for KSYK students)
13+ years, beginner/intermediate
18.00
19.00
Janina Taurinen (Kulosaari Secondary School)
19.00
Reggaeton
16+, beginner / intermediate
19.00
20.00
Maria Lehto (cultural centre Sähinä)
Street Jazz (FREE for KSYK students)
13+ years, intermediate
19.45
21.00
Linda Uusihakala (Kulosaari Secondary School)
20.00
MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
13.00
Rekola Breakdance 2
10+ years, beginner/intermediate
13.00
14.00
Harri Mäkinen (Rekola School)
14.00
15.00
16.00
Street Advanced (FREE for KSYK students)
12-16, 16+ and 20+ years, intermediate/advanced
16.30
18.00
Godwin Otieno (Kulosaari Secondary School)

Hip Hop Small Group
For competition team members only
17.00
18.00
Independent/Julia Nurmio (Cultural Center Sähinä)
17.00
Urban Contemporary
16+, intermediate / advanced
17.00
18.30
Julia Nurmio (cultural centre Sähinä)

Street Dance Masterclass
13+, advanced
18.30
20.00
Julia Nurmio (cultural center Sähinä)
Street Showcase
For competition team members only
17.00
18.30
Julia Nurmio/Henna Räsänen (Cultural Center Sähinä)

Commercial
16+, beginner / intermediate
18.30
19.30
Sikujua Mponda (cultural centre Sähinä)

Performing Arts Small Group
For competition team members only
19.00
20.30
Julia Nurmio/Henna Räsänen (Jätkäsaaren peruskoulu)
Popping & Waacking
13+, beginner / intermediate
17.00
18.00
Ronja Jansson and Emmi Mikkilä (cultural centre Sähinä)
Show Dance (FREE for KSYK students)
13+ years, beginner/intermediate
17.00
18.00
Janina Taurinen (Kulosaari Secondary School)
18.00
Adults Street Dance
20+, beginner / intermediate
18.00
19.00
Linda Uusihakala (cultural centre Sähinä)
Adults Show Dance
20+, beginner / intermediate
18.00
19.00
Heidi Laakso (cultural centre Sähinä)
Contemporary (FREE for KSYK students)
13+ years, beginner/intermediate
18.00
19.00
Janina Taurinen (Kulosaari Secondary School)
19.00
Reggaeton
16+, beginner / intermediate
19.00
20.00
Maria Lehto (cultural centre Sähinä)
Street Jazz (FREE for KSYK students)
13+ years, intermediate
19.45
21.00
Linda Uusihakala (Kulosaari Secondary School)
20.00
MondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
12.00
Rekola Breakdance 1
7-9 years, beginner
12.00
13.00
Harri Mäkinen (Rekola School)
13.00
A.Kivi Fundance (FREE by Walter Ry)
7-9 years, beginner
13.15
14.00
Sikujua Mponda (Aleksis Kivi Comprehensive School)
SVK Fundance
7-9 years, beginner
13.30
14.15
Ella Enqvist (Suomalais-Venäläinen koulu)

SVK Kids Street
10-12 years, beginner
14.15
15.15
Ella Enqvist (Suomalais-Venäläinen koulu)
Rekola Breakdance 2
10+ years, beginner/intermediate
13.00
14.00
Harri Mäkinen (Rekola School)
14.00
Ruoholahti Fundance
7-9 years, beginner
14.15
15.00
Gerli Ridal
Ruoholahti FundanceRuoholahti Primary School, Santakatu 6, Helsinki
A.Kivi Kids Street (FREE by Walter Ry)
10-12 years, beginner
14.00
15.00
Sikujua Mponda (Aleksis Kivi Comprehensive School)

Saunalahti Fundance
7-9 years, beginner
14.15
15.00
Gerli Ridal (Saunalahti School)
Haaga Fundance
7-9 years, beginner
14.15
15.00
Gerli Ridal (Haagan peruskoulu)
15.00
Ruoholahti Kids Show
10-12 years, beginner
15.00
16.00
Gerli Ridal
Ruoholahti Kids ShowRuoholahti Primary School, Santakatu 6, Helsinki

Steiner Fundance
7-9 years, beginner
15.15
16.00
(Helsinki Rudolf Steiner School)
Saunalahti Kids Show
10-12 years, beginner
15.00
16.00
Gerli Ridal (Saunalahti School)

Porolahti Fundance
7-9 years, beginner
15.15
16.00
Johanna Jimeno (Satumaanpolku 2)
Haaga Kids Show
10-12 years, beginner
15.00
16.00
Gerli Ridal (Haagan peruskoulu)
16.00
Merirasti Kids Street (FREE by Walter Ry)
7-12 years, beginner
16.00
17.00
Anna Afanasyeva (Nuorisotalo Merirasti)

Steiner Kids Street
10-12 years, beginner
16.00
17.00
Gody (Helsinki Rudolf Steiner School)
Porolahti Kids Street
10-12 years, beginner
16.00
17.00
Johanna Jimeno (Satumaanpolku 2)
Pitsku Street Dance (FREE by Walter Ry)
10-14 years, beginner
16.00
17.00
Anna Häkkinen (Pitäjänmäki Youth Centre)
No classes available!

Freedom is here!

If you can’t choose just one class or are too busy to commit to weekly classes, dance cards are perfect for you! 5 and 10 times cards get you dancing without committing and our anytimer option allows you to dance your heard out whenever and wherever. 

class locations

*click the location to see the classes

Helsinki city cooperation classes

Fall 2019 schedule coming soon!

The classes in the schedule below are organised in cooperation with Helsinki city FunAction and NYT sport activities. You can try the classes once for free, but after the trial, you need to buy a FunAction or NYT sports pass for the season 2018-2019. The pass costs 25€ for the whole year and gives you access to all of the FunAction and NYT sports classes around Helsinki. You can read more about the passes and see the full schedule by clicking the buttons below.

Close Menu
×

Basket